Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Οικιακες ψηφιακες εκτυπωσεις - η αναζητηση συνεχιζεται.

Ηλία, με το προηγούμενο σεντόνι προσπαθώ να βοηθήσω στο ερώτημα «πώς και ποιόν εκτυπωτή να διαλέξω». Το «γιατί να τυπώνω σπίτι» είναι ένα εντελώς διαφορετικό ερώτημα και -κυρίως- πολύ πιο υποκειμενικό...

Αν για σένα το ζήτημα είναι το κόστος, τότε δεν αξίζει. Κανένας οικιακός εκτυπωτής δεν θα σε φέρει ούτε καν κοντά στο κόστος εκτύπωσης στο φωτογραφείο (σε μεγέθη μέχρι Α4). Εκτυπωτές σαν τον L800 (ο οποίος μετά την σημαντική προσωπική άποψη του Μάνου για μένα βγήκε οριστικά εκτός κάδρου) μπορεί να ρίχνουν αισθητά το κόστος (σε σχέση με τους κοινούς inkjet), αλλά πάντα το φωτογραφείο θα είναι αισθητά φθηνότερο (και δεν αναφέρομαι απαραίτητα στο φωτογραφείο της γειτονιάς - υπάρχουν εκτυπωτήρια που σου βγάζουν αξιοπρεπείς και εξαιρετικά φθηνές εκτυπώσεις). Μάλιστα αν στο κόστος εκτύπωσης προσθέσεις και το κόστος απόκτησης ενός εκτυπωτή (ακόμα κι ενός "φθηνού" σαν τον L800 - γιατί 350€ για φωτογραφικό εκτυπωτή δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "πολλά"), τότε εκεί είναι σχεδόν αδύνατο να φτάσεις το κόστος στο φωτογραφείο.

Ως προς την ποιότητα, τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά και προσωπικά θεωρώ πως οι καλές φωτογραφικές εκτυπώσεις από σύγχρονο inkjet ναι, είναι ανώτερες από αυτές του φωτογραφείου της γειτονιάς. Μέχρι πρόσφατα το σημαντικότερο ζήτημα ήταν η αντοχή τους στο χρόνο (με το κλασσικό φωτογραφικό χαρτί να κερδίζει εκεί) αλλά πλέον, με τον κατάλληλο συνδυασμό χαρτιού - μελανιού οι inkjet εκτυπώσεις φτάνουν ή και ξεπερνούν τις εκτυπώσεις σε minilab και σε αυτόν τον τομέα...

Για μένα ο λόγος εκτύπωσης στο σπίτι είναι ένας και μοναδικός: ο όσο το δυνατόν μεγαλύτερος έλεγχος της φωτογραφικής διαδικασίας και η ολοκλήρωση του δημιουργικού σκέλους της. Όσο προσεγμένα κι αν λειτουργεί ένα φωτογραφείο (κι είναι πραγματικά λίγα αυτό που το κάνουν αυτό) σχεδόν σε κανένα δεν έχεις τη δυνατότητα να κάτσεις και να "παιδέψεις" την εκτύπωση όση ώρα και όπως τη θες. Ειδικά στο α/μ, η συντριπτική πλειοψηφία των φωτογραφείων αδυνατεί να παραγει α/μ χωρίς color casting (είτε λόγω κακοσυντηρημένων minilab, είτε λόγω κακού color management, είτε λόγω και των δύο) - κοίταζα πρόσφατα α/μ φωτογραφίες μου τυπωμένες σε καλό φωτογραφείο στα Γιάνενα, πριν 9 χρόνια, και δεν πλησίαζαν καν το α/μ που έβγαζα στον 8450...!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 21-01-2016 στις 19:18

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Χαρτια απο πού αγοραζετε (ειτε διαδικτυακως ειτε εντος Ελλαδος) οσοι τυπωνετε συστηματικα; Εδω και καιρο κοιταζω διαφορα, αλλα νιωθω ενα... χαος! Στα ελληνικα καταστηματα σχεδον πουθενα δεν υπαρχει ποικιλια ετοιμοπαραδοτων Epson (περα απο 10χ15), αλλα περαν αυτων θα ηθελα να δοκιμασω και κατι διαφορετικο.

Ψαχνω γενικα ενα χαρτι για ασπρομαυρο. Στον σκοτεινο μου αρεσαν πολυ τα Tetenal και γενικα οι εκτυπωσεις με καλουτσικο κοντραστ και μια σχετικη μεταλλιζε εντυπωση, χωρις πολλες γυαλαδες και υφες. Γενικα δεν προτιμω τα υπεργυαλιστερα χαρτια, αλλα ουτε και τις εντονες υφες. Προς το παρον κανω δοκιμες με το semigloss της epson και μου φαινεται αρκετα ικανοποιητικο ως χαρτι, αλλα θελω οπωσδηποτε να δοκιμασω και κατι αλλο...

Κοιταζα τα διαφορα inkjet metallic που κυκλοφορουν τελευταια (red river polar metallic, moab slickrock metallick) τα οποια και φαινονται ενδιαφεροντα, αλλα ειτε εχουν τερατωδη μεταφορικα απο Αμερικα, ειτε τα βρισκω ακριβα στην Ευρωπη.

Να δοκιμασω κατι σε Ilford απο φωτοδεσμο;

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

....μέχρι στιγμής έχω κάνει μερικές δεκάδες εκτυπώσεις σε 10x15 στον Epson 1500w (κυρίως ασπρόμαυρα) και το αποτέλσμα δεν με έχει απλώς εντυπωσιάσει, αλλά έχει φουντώσει ολόκληρη φωτογραφική πυρκαγιά μέσα μου!

Σήμερα ασχολήθηκα λίγο πιο οργανωμένα, και τύπωσα σε χαρτιά Ilford Galerie Prestige Smooth (gloss και pearl) που πήρα πρόσφατα. Τύπωσα και την πρώτη φωτογραφία σε Α4.... Η αίσθηση δημιουργικότητας και πραγματικής επαφής με τη βαθύτερη ουσία της φωτογραφικής διαδικασίας, δεν περιγράφεται... Βλέποντας την φωτογραφία μέσα στο άσπρο πλαίσιο του χαρτιού αισθανόμουν σα να την έβλεπα για πρώτη φορά - κι ας την είχα δει δεκάδες φορές στην οθόνη...

Αφιερώνω λοιπόν ένα τραγουδάκι στον εκτυπωτή:

Πόοοοοοοοοοοσο λυπάααααμαι
    τα χρόνιαααα που πήγαν χαμέεεεεενα
    πριν αγοράσω εσέεεεενα.....

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαρτί baryta Ilford Fibre Silk Gold. Δοξάζω την παναγία που το χαρτί είναι ακόμα διαθέσιμο παρόλο που η Ilford άλλαξε χέρια.
    Ζήση, στην επόμενη περιφορά του Αγίου Δινυσίου στο νησί κάνε μια δέηση και για το χαρτί, γιατί τα νέα είναι κάπως περίεργα: προσπάθησα να το παραγγείλω σήμερα και η απάντηση της αντιπροσωπείας ήταν ότι δεν αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει και δεν σκοπεύουν να το ξαναφέρουν στο άμεσο μέλλον (το ίδιο και για το Ilford GALERIE Prestige Gold Mono Silk, για το οποίο διάβασα εκπληκτικά review για το α/μ και όταν το έπιασα στα χέρια μου σε δείγμα πραγματικά ενθουσιάστηκα...)

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρτια απο πού αγοραζετε;
    Από εδώ (αν και την τελευταία φορά που πήρα είχε ανεβάσει πολύ τα ταχυδρομικά νομίζω)

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Ευχαριστώ Μάνο!

Ψάχνοντας για Ilford Gallerie Prestige Gold Mono Silk ανακάλυψα χτες αυτή την προσφορά της Ilford στο Amazon (είναι μέγεθος Letter) και με φυσιολογικά μεταφορικά...

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Έχει κανείς εμπειρία από κάποιον συνδυασμό matte χαρτιού με τα Claria μελάνια της Epson, από πλευράς αντοχής στο χρόνο;

Συγκεκριμένα, θέλω να κάνω κάποιες α/μ εκτυπώσεις Α3+ οι οποίες θα πωληθούν σε χαμηλή τιμή (30-40€). Με ενδιαφέρει μια στοιχειώδης αντοχή στο χρόνο (10-15 χρόνια σε κορνίζα) χωρίς να θέλω να αυξήσω το κόστος δραματικά (γι' αυτό σε αυτή τη φάση δεν στρέφομαι στο Hahnemuhle Photo Rag). Προτιμώ το ματ χαρτί γιατί μου αρέσει η υφή του και έχει συνήθως μηδενικό (ή ελάχιστο) χρωματικό μεταμερισμό (color casting υπό διαφορετικές φωτιστικές συνθήκες).

Έχει ας πούμε δοκιμάσει κανείς (ή έχει βρει σχετικές πληροφορίες) το Archival Matte ή το Hevyweight Matte της Epson? Προσωπικά έχω δοκιμάσει μόνο το Double Sided Matte, με καλά αποτελέσματα (ανάλογα με τη φωτογραφία) αλλά δεν θα το προόριζα για αυτή τη δουλειά...

Δικαιώματα - Επιλογές