Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τυπώνετε φωτογραφίες σας (σε σχετικά συστηματική βάση);

Ψήφισαν
10. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι (σε οποιοδήποτε μέγεθος, αλλά με κάποια συστηματικότητα)

3 30.00%
  • Γενικά όχι.

7 70.00%
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Φωτογραφία στον 21ο αι: τυπώνεται;

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add vspagouros on instagram

Πολύ ωραίο θέμα για κουβέντα.
    Και εγώ ανήκω σε αυτούς που δεν τυπώνουν , παρα μόνο για καμιά έκθεση ή παλιότερα στον θάλαμο. Με το πέρασμα του καιρού όμως έχω αρχίσει να εκτιμώ ιδιαίτερα την υλική υπόσταση της τυπωμένης φωτογραφίας. Το να μπορείς να την βλεπεις χωρις να εισαι δέσμιος ενός υπολογιστή και να υπάρχει αποτυπωμενη σε ενα κοματι χαρτι, οχι σε kbytes. Δεν ξέρω απο το οικονομικό θεμα τι γίνεται. Σίγουρα ενας καλος εκτυπωτής ειναι πλέον προσιτός αλλα σε μια τελευταία ερευνα που είχα κανει, η αλλαγη μελανιών ήταν λίγο ασύμφορη, και αν τύπωνες και σε υψηλη ποιότητα, δεν κράταγαν και πολύ. Από την άλλη επειδή μαρέσει να ταλαιπωρώ τον ευατό μου () λέω και εγώ να κάνω το βήμα προς την οικιακή εκτύπωση.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vspagouros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω απο το οικονομικό θεμα τι γίνεται. Σίγουρα ενας καλος εκτυπωτής ειναι πλέον προσιτός αλλα σε μια τελευταία ερευνα που είχα κανει, η αλλαγη μελανιών ήταν λίγο ασύμφορη, και αν τύπωνες και σε υψηλη ποιότητα, δεν κράταγαν και πολύ. Από την άλλη επειδή μαρέσει να ταλαιπωρώ τον ευατό μου () λέω και εγώ να κάνω το βήμα προς την οικιακή εκτύπωση.
    Βασίλη, τα πραγματα εχουν καλυτερεψει αρκετα σε σχεση μεπαλιοτερα.

Η δικη μου αναζητηση κατεληξε στην αγορα του Epson 1500w. Μου πηρε σχεδον 4 μηνεςεντατικης χρησης για να αλλαξω ενα σετ μελανιων. Στο συνολο τυπωσα πανω απο 200 φωτο 10χ15, καμια 10αρια Α4, και γυρω στις 30 Α5. Εχω κρατησει αναλυτικα στατιστικα και καταφερα να υπολογισω με σχετικη ακριβεια το κοστος εκτυπωσης ανα μοναδα επιφανειας.
    Αν και τωρα ειμαι εκτος και δεν εχω ακριβη νουμερα μπροστα μου, θυμαμαι οτι η 10χ15 μου βγαινει γυρω στα 60-70 λεπτα, το Α4 κοντα στο 1,5€ και το Α3+ γυρω στα 6€ - ολες οι τιμες συμπεριλαμβανουν το κοστος χαρτιου (μιλαμε για καποιο αξιοπρεπες μα φθηνο semigloss, σαν το Epson Premium Semigloss ή το Ilford Galerie Prestige Smooth Semigloss. Δεν ειναι "εξωτικα" νουμερα, αντιθετως νομιζω οτι επιτρεπουν την ενταξη της εκτυπωσης στο καθημερινο φωτογραφικο workflow...

Με βαση τις δικες μου απαιτησεις (καλη μα φθηνη δημιουργικη α/μ εκτυπωση στο σπιτι), και υπο το πρισμα του σκεπτικου του Μανου (οπως το περιγραφει στο σχετικο νημα (δημιουργικη εκτυπωση στο σπιτι, "μουσειακη" εξω), νομιζω οτι ενας εκτυπωτης σαν τον 1500 (φωτογραφικος Α3 με dye μελανια) ειναι μια καλη λυση, χωρις αστρονομικο κοστος....

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές